Tıbbi öykü ve muayene

Ayrıntılı tıbbi öykünün anlatılması ve fizik muayene yapılması, bir sağlık uzmanının akromegali tanısı koyarken uygulayacağı ilk adımlardan biridir.

Akromegali tedavisi

Ameliyat, ilaçlar ve radyoterapi ve tedavinin amaçları dahil olmak üzere akromegali tedavi seçenekleri hakkında bilgi alın

Tıbbi öykümü sormak nasıl yardımcı olur?

Fizik muayene sırasında ne yapılır?

Akromegalinin semptomları ve belirtileri, her zaman hemen ortaya çıkmayabileceği için, size genel sağlığınız hakkında çeşitli sorular sorulabilir.

Bunlar, ailenizde yüksek tansiyon ve kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer endokrin hastalıkları öyküsü hakkında soruları içerebilir.

Bu nedenle akromegali, hipertansiyon, uyku apnesi ve karpal tünel sendromu gibi başka bir dizi hastalıkla ilişkilendirilebilir. Bu hastalıklar, ilk olarak bir endokrin bozukluğunuz olduğuna dair kesin bir ipucu olmadan önce fark edilebilir.

Çoğu akromegali vakası kalıtsal olmamasına rağmen, size ailenizde kalp hastalığı veya diyabet öyküsü olup olmadığı gibi ailenizin tıbbı öyküsü hakkında sorular da sorulabilir, çünkü bu da genel sağlığınızı etkileyebilir.

Fizik muayene sırasında, doktorunuz vücudunuzu ve genel sağlığınızı yakından inceler.

Kontrol edilecek rutin şeyler arasında, boyunuz, kilonuz, tansiyonunuz ve kalp atış hızınız yer alır.

Doktorun size rahatsızlık verebilecek sıra dışı herhangi bir şey olup olmadığını kontrol etmesi için karnınızı ve vücudunuzun diğer bölümlerini hissetmesi için uzanmanız istenebilir.

Akromegali’den kaynaklandığından şüphelendiğiniz kaba veya çıkıntılı yüz hatları veya ayaklarınız veya ellerinizin büyüklüğünde değişiklikler gibi fiziksel değişikliklerin başladığını fark ederseniz, yıllar içinde çektiğiniz kendinize ait fotoğrafları randevunuzda karşılaştırma için yanınızda götürmeniz doktorunuza yardımcı olabilir.

Bu sayfayı daha sonra başvurmak üzere kaydedin

Rating: 1.8/5. From 12 votes.
Please wait...

Akromegali hakkında

bilgi alın

Hipofiz bezi tümörü tarafından salgılanan aşırı büyüme hormonunun bu yavaş gelişen hastalığa nasıl yol açtığı, akromegalinin erken semptomları ve belirtileri dahil olmak üzere akromegali hakkında bilgi edinin.

Akromegali hakkında daha fazla bilgi edinin

Akromegali tanısı

Akromegaliye nasıl tanı konulduğunu ve sağlık uzmanlarının akromegali semptomlarını değerlendirmek için kullanabileceği testleri öğrenin

Akromegali tedavisi

Ameliyat, ilaçlar ve radyoterapi ve tedavinin amaçları dahil olmak üzere akromegali tedavi seçenekleri hakkında bilgi alın

Akromegali SSS

Akromegali hastalarının sorduğu bazı ortak sorulara cevapları okuyun ve dinleyin

Akromegali – Bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.