Sandrine

“Tanı moralinizi etkilese de, günlük hayatınızda kendinize hedefler belirlemeniz önemli.”

Videoda gösterilen bu hasta ifadesi, yalnızca bu kişinin kendi bakımı hakkındaki görüşlerini yansıtır. Her bireyin durumu kendine özgüdür. Akromegali tanısı ve tedavisi hakkında bilgi ve tavsiye için her zaman bir doktora danışmalısınız. Tüm tedavilerin yan etkilerinin olabileceğini unutmayın. Bu yan etkiler, tedavinize ve vücudunuzun bu tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Belli bir tedaviyi değerlendirirken doktorunuza yan etkileri sorun.

Birkaç yıldır çeşitli ağrılarım olduğu için doktora gitmeme neden olan belli bir semptom yoktu.
Tanı aldığım sırada, omzumda şiddetli ağrılar olduğu için bir romatoloğa gidiyordum. Yüzümün görüntüsü nedeniyle akromegali olduğumu anladı ve genel olarak görünümümde herhangi bir değişiklik fark edip etmediğimi sordu. Son 4 yılda ayakkabı numaram iki numara büyümüştü.
Romatolog, başka kan testleri yapmamızı önerdi ve birkaç gün sonra bu testler aşırı düzeyde büyüme hormonu ürettiğimi ve akromegali hastası olduğumu doğruladı.
Bir taraftan tanı aldığım için oldukça rahatlamış hissettim, çünkü kendime ‘sonunda ne olduğunu öğrendik’ dedim ve buna bir son verebileceğimizi umuyordum. Ancak aynı zamanda korkularım da arttı. İnternete baktım ve akromegaliye genellikle uzun yıllar boyunca tanı konulmadığını öğrendim. Bu nedenle çok endişelendim.
Doktorlar nasıl yanıt vereceğimi görmek için bazı tedavileri denemek ve hipofiz bezi tümörünün boyutunu azaltmak istediklerinden hemen ameliyat yapılması önerilmiyordu. Ancak, görünümümden endişelendiği için, tümör zaten çok büyük olduğundan ve görme sinirlerime baskı yaptığından daha erken ameliyat olmamı tavsiye eden bir beyin cerrahına da danıştım.
İlk önce, bundan üç hafta sonra hipofiz bezinin etrafını çevreleyen tümörden arındırılması için endonazal (burun içinden) bir ameliyat geçirdim. Enjekte edilen ilaçlar da aldım ve daha sonra ikinci bir ameliyat geçirdim.
İlk ameliyatın en olumlu etkisi, geniz yolum ameliyatla tamamen temizlendiği için geceleri horlamamın aniden kesilmesi oldu ve çok daha iyi uyuyabildim. Yüzümdeki şişme azaldı. Bu da kendime güvenimin artmasına yardımcı oldu.
İyimser kalmaya çalışıyorum. Bence akromegaliyi yönetmede irade gücü çok önemli. Tanı moralinizi etkilese de, günlük hayatınızda kendinize hedefler belirlemeniz önemli. Seyahat etmeyi seviyorum, bu nedenle bir geziden döndüğümde bir sonrakini planlıyorum. Yapabildiğiniz ölçüde çalışmaya devam etme motivasyonunuzun olması da önemli.
Bir çöküntü yaşamamanız için sosyal hayatınızı devam ettirmeniz önemlidir. Evden çıkmazsanız, içinize kapanırsanız, bununla baş edilmesi çok karmaşık bir hal alıyor.
Bence en önemli şey, seyahat etmek gibi yapmaktan keyif aldığınız şeyleri yapmaya devam etmeniz ve hastalık nedeniyle yaşamak istediğiniz gibi yaşamayı bırakmamanız. Kendimizi kapatmamalıyız.

Akromegali – akromegali bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

No votes yet.
Please wait...