Richard

“Yaşam boyu bir hastalığınız olduğunu ve olumsuz hislerin hiçbir şeyi çözmeyeceğini kabullenmelisiniz”

Videoda gösterilen bu hasta ifadesi, yalnızca bu kişinin kendi bakımı hakkındaki görüşlerini yansıtır. Her bireyin durumu kendine özgüdür. Akromegali tanısı ve tedavisi hakkında bilgi ve tavsiye için her zaman bir doktora danışmalısınız. Tüm tedavilerin yan etkilerinin olabileceğini unutmayın. Bu yan etkiler, tedavinize ve vücudunuzun bu tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Belli bir tedaviyi değerlendirirken doktorunuza yan etkileri sorun.

Tanımdan önce, o dönemde strese bağladığım ancak şu anda muhtemelen akromegalimden kaynaklandığını bildiğim bazı garip deneyimler yaşadım.
Geriye dönüp baktığımda yüzümün şeklinin de yavaşça değiştiğini fark ettim. Diş hekimim, bir sorun olarak görmemesine rağmen dişlerimin hizasının değiştiğini söylüyordu.
Şiddetli baş ağrıları yaşamaya başlayınca gerçekten bir şeyin yolunda olmadığını fark ettim. İnternette biraz araştırma yaptım ve hipofiz bezi tümörüm olduğunu düşündüğüm için doktorumdan bir kan testi yapmasını istedim.
Kan testi bu durumu doğruladıktan sonra, hipofiz bezi tümörüm olduğunu ancak hastanede bir endokrinoloğa sevk edildikten sonra anladım ve bir hastalığım olduğunun bilincine vardım. O zamana kadar gerçekten hiç endişelenmemiştim.
Tanıdan sonra, oldukça karanlık bir döneme girdim. Aniden hipofiz bezimde tümör olduğu gerçeğine odaklanmaya başladım, hiç aklımdan çıkmıyordu. Gelecek hakkında çok fazla endişe ve birçok soru. Neyse ki beni ayakta tutmaya çalışan arkadaşlarım ve ailem vardı.
Akromegali, kendime güvenimi ve aynada gördüklerimi etkiledi, ancak bu durum daha sonra düzeldi. Yaşam boyu bir hastalığınız olduğunu ve olumsuz hislerin hiçbir şeyi çözmeyeceğini kabullenmelisiniz. Tedavi seçenekleri var ve bu hastalıkla yaşamanız gerekse de kendinize iyi davranmaya çalışmalısınız. Sizi olduğunuz gibi seven kişiler, sizi sevmeye devam edecek.
Hipofiz bezi tümörünün çıkarılması için ameliyat oldum, ancak bu ameliyat büyüme hormonlarımı normal bir aralığa düşürmedi, bu nedenle ilaç tedavisi gördüm.
Genel sağlığım hakkında düzenli kontroller yaptırdığımdan ve kaygılarım hakkında konuştuğumdan hastanedeki randevularımı olumlu görüyorum. Muhtemelen sağlığım hakkında pek çok kişiden daha fazla şey biliyorumdur, çünkü neler olduğunu biliyorum ve her şey kontrol ediliyor.
Tedavi görmeye başladığımdan beri, pek çok açıdan tamamen değiştim. Genel sağlık durumum daha iyileşti, daha fazla enerjim var ve aktif bir yaşam tarzına geri döndüm.

Akromegali – akromegali bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

No votes yet.
Please wait...