Görüntüleme teknikleri

Büyüme hormonu (GH) ve insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) düzeylerini ölçmek ve akromegali- tanısını doğrulamak için kan testleri kullanıldıktan sonra hipofiz bezinizde tümör olup olmadığını öğrenmek için görüntüleme teknikleri kullanılabilir.

Akromegali tedavisi

Akromegalide tedavi seçenekleri cerrahi, farmakolojik tedavi, radyoterapi ve hedefleri ile ilgili içerikleri okuyun.

Hangi görüntüleme teknikleri mevcut?

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), bu amaç için en iyi görüntüleme tekniğidir. Kullanılabilecek diğer görüntüleme teknikleri, bilgisayarlı tomografi veya BT taramasıdır.

Bu görüntüleme teknikleri, hastaneye yatmanıza gerek olmadan uygulanabilir, ancak hastaneden uzak bir yerde oturuyorsanız, bir gece kalacak bir yer ayarlamanız gerekebilir. MRG ve BT taraması, hipofiz bezi tümörünün normal hipofiz dokusundan ve çevresindeki diğer yapılardan ayırt edilmesine yardımcı olmak için kontrast bir maddenin enjekte edilmesini gerektirir.

Çoğu kişi, bu kontrast maddenin enjekte edilmesini iyi şekilde tolere eder, ancak bu maddenin istenmeyen etkilere neden olmaması için size önceki alerjik reaksiyon geçmişiniz hakkında sorular sorulacaktır.

Kan testleri ile akromegali olduğu doğrulanmış neredeyse tüm akromegali
hastalarında, MRG’de tespit edilebilen bir hipofiz bezi tümörü vardır. Hastaların çoğunda (üçte ikisinden fazlası) tümör 1 cm genişliğinde veya daha büyüktür (makroadenom adı verilir), hastaların üçte birinde ise 1 cm’den daha küçük (mikroadenom adı verilir) tümör vardır.

Manyetik rezonans görüntüleme

MRG, vücunuzun içindeki organların ve yapıların resmini çekmek için manyetik bir alan ve radyo dalgası sinyalleri kullanır.

MRG, normal ve hastalıklı dokuyu tespit etmek için kullanılır ve hipofiz bezindeki bir tümörün boyutu ve yerini tam olarak belirlemek için kullanılabilen en iyi görüntüleme tekniğidir.

Bu görüntüleme tekniğinin verdiği bilgiler, sizin ve sağlık ekibinizin ameliyatın sizin için en iyi akromegali tedavisi seçeneği olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

MRG sırasında ne olur?

MRG, ağrısızdır, ancak tarayıcının içinde bir yatak üzerinde yaklaşık 30-60 dakika boyunca hiç hareketsiz şekilde yatmanız gerekecektir.

Bilinen herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Bazı kişiler, özellikle tarayıcı çok gürültülü çalışabileceğinden klostrofobik hissedebilir.

Küçük alanlarda kalma korkunuz varsa veya bir tarayıcının içinde olmaktan kaygı duyuyorsanız doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size yardımcı olabilecek bir şey veya belki farklı bir görüntüleme tekniği kullanmayı önerebilir.

MRG herkese yapılabilir mi?

MRG, vakaların çoğunda yapılabilir, ancak bu tip görüntüleme tekniğini kullanamayan belli kişiler olabilir. Gebelik sırasında genellikle MRG yapılmaz.

Kalp atış hızı ölçüm cihazı veya kalp pili gibi tıbbi bir cihaz takılı olan bir kişi MRG yaptıramaz. Ayrıca aşırı kilolu olan biri, standart bir MRG tarayıcısına sığamayabilir.

BT taraması

Bir BT veya BAT (Bilgisayarlı Aksiyal Tomografi) taraması, tümörün hipofiz bezinin neresinde olduğunu ortaya çıkarmak için akromegali tanısında kullanılabilen diğer bir görüntüleme tekniğidir.

BT taramaları, vücudun içini görmek için radyo dalgaları yerine X ışınlarını kullanır. BT taraması da bir bilgisayar ekranında vücudun iç organlarının ayrıntılı resimlerini görüntüler ve hipofiz bezindeki tümörün yeri ve boyutu hakkında faydalı bilgiler sağlayabilir.

BT taraması sırasında ne olur?

BT de ağrısızdır. MRG ile benzer şekilde bir yatak üzerinde yaklaşık 10-20 dakika boyunca hareketsiz şekilde yatmanız gerekecektir. Başınızı içine yerleştirmeniz gereken bir halka içerir.

BT taraması herkese yapılabilir mi?

MRG taramasının aksine, BT taraması tüm vücudunuzu çevrelemez. Bu nedenle, klostrofobi sorunu yaşayan veya standart bir MRG tarayıcısına giremeyen kişiler için daha rahat olabilir.

Sonuçları ne zaman alacağım?

Tarama sonuçlarınızın bir nöroradyolog tarafından incelenmesi gerekecektir.
Nöroradyolog, tedavinizden sorumlu çeşitli alanlardaki uzmanlardan oluşan sağlık ekibinizin diğer üyeleri ile konuşacaktır.

Tedavinizden sorumlu doktor (genellikle endokrinolog), mevcut tedavi seçeneklerini sizinle görüşecektir.

Bu süreç birkaç gün ila birkaç hafta alabilir.

Bu sayfayı daha sonra başvurmak üzere kaydedin

Rating: 1.8/5. From 12 votes.
Please wait...

Akromegali hakkında

bilgi alın

Hipofiz bezi tümörü tarafından salgılanan aşırı büyüme hormonunun bu yavaş gelişen hastalığa nasıl yol açtığı, akromegalinin erken semptomları ve belirtileri dahil olmak üzere akromegali hakkında bilgi edinin.

Akromegali hakkında daha fazla bilgi edinin

Akromegali tanısı

Akromegaliye nasıl tanı konulduğunu ve sağlık uzmanlarının akromegali semptomlarını değerlendirmek için kullanabileceği testleri öğrenin

Akromegali tedavisi

Ameliyat, ilaçlar ve radyoterapi ve tedavinin amaçları dahil olmak üzere akromegali tedavi seçenekleri hakkında bilgi alın

Akromegali SSS

Akromegali hastalarının sorduğu bazı ortak sorulara cevapları okuyun ve dinleyin

Akromegali – Bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.