Akromegali için diğer testler

Akromegali- tanısı sırasında kullanılabilecek veya akromegali ile ilişkili hastalıkların izlenmesi için kullanılabilecek diğer testler aşağıda özetlenmiştir.

Bu testler, gözlerinize, kalbinize, uyku düzeninize, bağırsaklarınıza ve kemiklerinize yöneliktir. Bazen, akromegalinin yaşam kalitenizi nasıl etkilediğini değerlendirmeyi amaçlayan bir anket doldurmanız da istenecektir.

Akromegalinin tedavisi

Ameliyat, ilaçlar ve radyoterapi ve tedavinin amaçları dahil olmak üzere akromegali tedavi seçenekleri hakkında bilgi alın

Görme alanı testi

Ekokardiyografi

Görme alanı testi, hipofiz bezi tümörünün göz sinirlerine baskı yapması nedeniyle görme yeteneğinizde meydana gelen kusurları arar.

Test sırasında testi gerçekleştiren optometrist veya oftalmolog sizden size gösterilen bir ekrana bakmanızı isteyecektir. Görme alanlarınızda yanıp sönen ışıklar gördüğünüzde bunu bildirmeniz istenir.

Görme alanı testi, ağrısız bir testtir ve tamamlanması en fazla 30 dakika sürer. Bu test, bazı kişilerin zorlayıcı bulduğu belli ölçüde bir konsantrasyon gerektirir. Testi yaptırmadan önce özel bir hazırlık yapmanız gerekmez.

Ekokardiyografi, ses dalgaları kullanarak kalbe bakar ve kalp kasınızın ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmeye yardımcı olur.

Ağrısız bir testtir, ancak üst tarafınızdaki kıyafetlerinizi çıkarmanız gerekir ve göğsünüze şeffaf bir kayganlaştırıcı jel sürülecektir.
Bu test sırasında, dönüştürücü adı verilen elde kullanılan küçük bir prob hafifçe göğsünüzün üzerine bastırılır ve kalbinizi görmek için göğsünüzün üzerinde hareket ettirilir.

Tüm bu süreç, en fazla 1 saat sürer. Sonuçlar, bulguları sizinle ele alacak olan kardiyolağa gönderilecektir.

Uyku çalışması

Kemik taraması

Akromegali hastalarında uyku apnesi adı verilen bir eşlik eden hastalık bulunabilir. Uyku apnesi, uyku esnasında solunumun geçici olarak durması ile karakterize olan bir hastalıktır

Uyku testi (polisomnografi), ne kadar iyi uyuduğunuzu ve uyku sorunlarının ne kadar ciddi olabileceğin belirlemenin bir yoludur.

Uyku testleri ağrısızdır ve genellikle uyku bozuklukları olan kişilere tanı konulması ve bu kişilerin tedavi edilmesinde uzman bir hastaneyi ziyaret etmeyi gerektirir.

Akromegali hastaları, bir kemik taraması (veya kemik mineral yoğunluğu taraması) için sevk edilebilir. Bu tarama, kemiklerin ne kadar güçlü olduğunun kontrol edilmesine yöneliktir ve kemiğin bir bölgesindeki kalsiyumu ve diğer mineral tiplerini ölçer.

Kolonoskopi

Yaşınıza ve diğer belirtiler veya semptomlara bağlı olarak, bir kolonoskopi için sevk edilebilirsiniz. Bunun nedeni, akromegalinin kolon kanseri riskinde küçük bir artışla ilişkilendirilebilmesidir.

Bu testte kalın bağırsağınızın (kolon) içine bakılır ve bu test polip adı verilen iyi huylu küçük urları taramak için kullanılabilir. Bağırsak polipleri yaygın olarak görülür ancak bazıları kolorektal kanser gelişimi ile ilişkilidir.

Bu testi yaptırmadan önce düşük kalıntılı bir diyet ile bağırsağınızı temizlemeniz ve laksatifler almanız gerekecektir. Ne yapılacağı konusunda size tam talimatlar verilecektir.

Kolonoskopiyi bir gastroenterolog gerçekleştirir. Gastroenterolog, testi gerçekleştirmek için bağırsağın içine (rektumunuzdan) yukarı doğru kolonoskop adı verilen uzun, ince ve çok esnek, boru şeklinde bir cihaz yerleştirir.

Kolonoskopi, bağırsağınızın içinin resimlerini bir bilgisayara gerçek zamanlı olarak geri gönderen fiberoptik bir cihaz içerir. Normal görünmeyen herhangi bir dokudan biyopsi alınabilir.

Yaşam kalitesi ölçümü

“Yaşam kalitesi”, bir kişinin veya bir grup kişinin fiziksel, sosyal ve duygusal açıdan genel iyi olma durumunu tanımlamak üzere kullanılan bir terimdir.

Sağlık ve hastalık bağlamında, yaşam kalitesi ölçümü, bir engellilik veya hastalığın bir kişinin yaşamını nasıl etkilediğinin belirlenmesi için gerçekleştirilen bir ölçümdür.

Bu ölçüm, bir hastaya birkaç soru veya ifadenin sunulduğu, hastalardan cevapları puanlamaları istenen anketler kullanılarak yapılabilir.
Bunun ardından bir puan hesaplanır ve bu hesaplama ile bir kişinin sağlıkla ilgili yaşam kalitesi “ölçülebilir”. Bu puan ve bu puanın zaman içinde veya tedavinin başlangıcından sonuna kadar nasıl değiştiği, doktorlara yaşam kalitenizin akromegali veya tedavisi tarafından nasıl etkilendiğine ilişkin bir fikir verebilir.

Bu bilgi, hastanın tedavisinin yönlendirilmesi açısından önemli olmasının yanı sıra doktorların ve araştırmacıların hangi tedavilerin işe yarayacağına karar vermesine ve yaşam kalitesi üzerinde mümkün olan en az olumsuz etkiye sahip olacak daha iyi tedaviler geliştirmesine yardımcı olur.

Bu nedenle yaşam kalitesinin ölçülmesi, akromegali ve tedavisinin sizi ve hayatınızı genel olarak nasıl etkileyebileceğini değerlendirmenin bir yoludur.

“Yaşam kalitesi araçları” olarak adlandırıldığını duyabileceğiniz ve kullanılabilecek çok sayıda anket vardır, ancak Akromegali Yaşam Kalitesi Anketi veya AcroQoL olarak adlandırılan akromegali hastalarının yaşam kalitesini ölçmek üzere özel olarak geliştirilmiş tek bir anket vardır. Bu, doktorunuzla konuşmanıza yardımcı olacak faydalı bir araçtır.

Bu sayfayı daha sonra başvurmak üzere kaydedin

Rating: 1.8/5. From 12 votes.
Please wait...

Akromegali hakkında

bilgi alın

Hipofiz bezi tümörü tarafından salgılanan aşırı büyüme hormonunun bu yavaş gelişen hastalığa nasıl yol açtığı, akromegalinin erken semptomları ve belirtileri dahil olmak üzere akromegali hakkında bilgi edinin.

Akromegali hakkında daha fazla bilgi edinin

Akromegali tanısı

Akromegaliye nasıl tanı konulduğunu ve sağlık uzmanlarının akromegali semptomlarını değerlendirmek için kullanabileceği testleri öğrenin

Akromegali tedavisi

Ameliyat, ilaçlar ve radyoterapi ve tedavinin amaçları dahil olmak üzere akromegali tedavi seçenekleri hakkında bilgi alın

Akromegali SSS

Akromegali hastalarının sorduğu bazı ortak sorulara cevapları okuyun ve dinleyin

Akromegali – Bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.