Sağlık ekibinizle tanışın

Akromegali- tanısı ve tedavisinde bir dizi sağlık uzmanı görev alır.

Kime muayene olacağınız, yaşadığınız ülkenin sağlık hizmeti sistemine ve akromegali ile ilişkilendirilen başka bir hastalığınız olup olmadığı gibi kişisel şartlarınıza bağlıdır.

Akromegali tanısı

Akromegali’nin nasıl teşhis edildiğini ve sağlık profesyonellerinin akromegali belirtilerini değerlendirmek için kullanabileceği testleri öğrenin.

Sağlık ekibinizle tanışın

Akromegali- tanısı ve tedavisinde bir dizi sağlık uzmanı görev alır.

Kime muayene olacağınız, yaşadığınız ülkenin sağlık hizmeti sistemine ve akromegali ile ilişkilendirilen başka bir hastalığınız olup olmadığı gibi kişisel şartlarınıza bağlıdır.

Akromegali tanısı

Akromegali’nin nasıl teşhis edildiğini ve sağlık profesyonellerinin akromegali belirtilerini değerlendirmek için kullanabileceği testleri öğrenin.

Muhtemelen hangi sağlık uzmanlarına görüneceksiniz?

Akromegali ile yaşarken muhtemelen birinci basamak sağlık hizmeti alanında görev yapan aile hekimleri, hemşireler, diş hekimleri ve oftalmologlardan, ikinci basamak sağlık hizmeti alanında endokrin bozuklukları olan hastaları tedavi eden uzman doktorlar ve hemşirelere (endokrinologlar ve endokrin hemşireleri) kadar çeşitli sağlık uzmanlarına görüneceksiniz.

Akromegali tanınız doğrulandıktan sonra çeşitli alanlardaki uzmanlardan oluşan bir bakım ekibi, bakımınızı genellikle ana irtibat kişiniz olan bir endokrinolog ile birlikte koordine edecektir.

Birinci Basamak Sağlık Hizmeti

Bu birinci basamak sağlık hizmetinde görev yapan sağlık çalışanları, akromegali hastası olduğunuzdan ilk şüphelenecek veya bu durumdan bahsedecek ilk kişilerden biri olabilir.

İkinci Basamak Sağlık Hizmeti

ikinci basamak sağlık hizmetinde görev yapan sağlık çalışanları akromegali hastası olduğunuzun doğrulanmasına ve tedavinin yürütülmesine yardımcı olabilir.

Diğer sağlık uzmanları

Bakım ekibinizde yer alan diğer uzmanlar, akromegali ile birlikte ortaya çıkan hastalıkları tedavi eden sağlık uzmanlarını içerir.

Şüpheden tanıya

Akromegalinin gelişmesi uzun zaman alabilir ve başlangıçta herhangi bir semptom görülmeyebilir. Bu durum, doktorların hastalığın belirtilerini erken dönemde saptamasını zorlaştırır.

İlk semptomlar veya belirtiler, diğer rahatsızlıklara veya durumlara benzeyebilir ve bu nedenle ilk olarak depresyon ve anksiyete, artrit veya kadınlarda menopoz başlangıcı gibi diğer hastalıklara bağlanabilir. Eller ve ayaklarda büyüme gibi daha belirgin semptomlar genellikle hastalık sürecinde daha sonra ortaya çıkar.

Bu nedenle, akromegalinin tanısı genellikle yıllar alabilir ve hastalar, bir endokrinolog akromegali hastalarına resmi olarak tanı koyana kadar hastalar diş hekimleri ve oftalmologlar dahil olmak üzere çeşitli uzmanlara görünebilir.

Ancak, kendinizin veya bir sevdiğinizin akromegali hastası olduğundan şüpheleniyorsanız, ikinci bir doktor görüşü almaktan çekinmeyin, çünkü Akromegalinin genellikle bu diğer yaygın görülen tıbbi durumlardan ayırt edilmesi zordur.

Tanıyı kim koyacak?

Aile hekiminiz veya başka bir birinci basamak sağlık hizmetinde görev yapan sağlık çalışanı, akromegali tanısından şüpheleniyorsa, normalde genellikle bir uzman merkezi olan size en yakın hastanede bir endokrinoloğa görüneceksiniz.

Tanıyı doğrulayan genellikle endokrinologdur ve uzun dönem tedavinizi izleyecektir, bu nedenle endokrinoloğunuz konusunda kendinizi rahat

hissetmeniz önemlidir.

Endokrinoloğunuzdan sizi rahatlatması için genel olarak akromegali tedavisi uygulama deneyimini anlatmasını ve sizi yerel hipofiz bezi hasta destek grubu ile iletişime geçirmesini isteyin.

Hangi testler kullanılacak?

Endokrinolog, tanı sürecine başlamak için, tıbbi öyküyü alır ve bir fizik muayene gerçekleştirir. Sonra aşağıdaki adımları önerebilir:

Hormon ölçümü

Gece boyu açlık sonrası doktorunuz, büyüme hormonu (GH) ve insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) düzeylerinizi ölçmek için sizden kan örneği alacaktır.. Bu iki hormonun normal düzeylerden daha yüksek olması akromegali tanısını düşündürür.

Büyüme hormonu supresyon testi

Bu test, akromegali hastası olduğunuzu doğrulamak için kullanılır. Bu testte, şeker (glukoz) karışımı şeklindeki bir içecek içmeden önce ve içtikten sonra büyüme hormonu kan düzeyleriniz ölçülür. Normal olarak, yüksek miktarda glukoz alınması hipofiz bezinden büyüme hormonu salgılanmasını baskılar. Akromegali hastasıysanız, büyüme hormonu düzeyiniz düşmeyecek, yüksek kalacaktır.

Görüntüleme teknikleri

Doktorunuz, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi bir hipofiz bezi görüntüleme tekniğinden geçmenizi önerecektir. Bir radyolog, tümörün hipofiz bezindeki yeri ve boyutunu belirlemek için MRG gerçekleştirecektir.

Bana tedaviyi kim uygulayacak?

Tedavinizde bir dizi sağlık uzmanı görev alacak ve sizin için en uygun tedavinin ne olduğuna karar vermek için birlikte çalışacaktır. Bu birden çok uzmanlık alanını içeren yaklaşım, akromegalinin yönetilmesi için önerilen ‘altın standarttır” ve en uygun tedaviyi almanızı sağlayacaktır.

Muhtemelen görüneceğiniz ana sağlık uzmanı, tedavinizi genel olarak izleyecek olan bir endokrinologdur.

Ameliyat gerekiyorsa, hipofiz bezi ameliyatında uzman bir cerraha, genellikle bir beyin cerrahına görüneceksiniz.

Radyorterapi gerekiyorsa, tedavinizde bir radyoterapi uzmanı da görev alacaktır.

Bazı ülkelerde, hastanede size yardımcı olacak ve destek sağlayacak uzman bir hemşire (endokrin hemşiresi) de olacaktır ve birinci basamak sağlık hizmetiniz ile ikinci basamak sağlık hizmetiniz arasında bir köprü görevi üstlenecektir.

Akromegalinizin tedavisi için ilaç gerekliyse, bu tedaviyi önerecek uzman genellikle bir endokrinolog olacaktır. Akromegali tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu toplulukta uygulama için uygun olduğundan, bir aile hekimi veya hemşire tedavinin bu kısmında görev alabilir.

Akromegali özet bilgiler

Akromegali tanısı konulmadan önce hastalar üç veya daha fazla klinisyene görünebilir. Endokrinologlar, genellikle hastalığı resmi olarak doğrulayan ilk uzmandır.

Kimin kim olduğunu nasıl takip edeceksiniz?

Akromegali ile yolculuğunuz sırasında çeşitli sağlık uzmanlarına görüneceğiniz için, hangi doktorlara göründüğünüzün ve randevunuzun ne zaman gerçekleştiğinin kaydını tutmanız faydalı olabilir.

Tıbbi bilgileriniz ve yaptırdığınız testler, gördüğünüz tedaviler ve yaşadığınız ve yaşamakta olduğunuz yan etkiler veya semptomları

not etmeniz de faydalı olacaktır.

Bu web sitesinin tıbbi bakımınızı takip etmek bölümüne bakın. Bu bölümden bakımınız hakkındaki önemli bilgileri bakım ekibinizin tüm üyeleri ile paylaşmanıza yardımcı olacak Akromegali Tıbbi Bilgiler ve Tedavi İzleme Yardımcısı’nı indirebilirsiniz.

 

Bu sayfayı daha sonra başvurmak üzere kaydedin

Rating: 1.8/5. From 12 votes.
Please wait...

Akromegali hakkında

bilgi alın

Hipofiz bezi tümörü tarafından salgılanan aşırı büyüme hormonunun bu yavaş gelişen hastalığa nasıl yol açtığı, akromegalinin erken semptomları ve belirtileri dahil olmak üzere akromegali hakkında bilgi edinin.

Akromegali hakkında daha fazla bilgi edinin

Akromegali tanısı

Akromegaliye nasıl tanı konulduğunu ve sağlık uzmanlarının akromegali semptomlarını değerlendirmek için kullanabileceği testleri öğrenin

Akromegali tedavisi

Ameliyat, ilaçlar ve radyoterapi ve tedavinin amaçları dahil olmak üzere akromegali tedavi seçenekleri hakkında bilgi alın

Akromegali SSS

Akromegali hastalarının sorduğu bazı ortak sorulara cevapları okuyun ve dinleyin

Akromegali – Bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.