Akromegalinin Cerrahi Tedavisi

Akromegali- hastalarının çoğu için ameliyat, hipofiz bezindeki tümörün çıkarılması veya boyutunun küçültülmesi ilk yaklaşımdır.

Tümörün ameliyatla çıkarılması vücudunuzdaki büyüme hormonunu önemli ölçüde azaltabilir, tümörün varlığının neden olduğu baş ağrıları ve görme sorunları gibi bazı baskı sorunlarını hafifletebilir.

Akromegali ile yaşam

Akromegali ile yaşamanın duygusal, fiziksel ve sosyal zorlukları hakkında bilgiler

Ameliyatın amaçları nelerdir?

Richard, hipofiz bezi ameliyatı ile ilgili beklentiler hakkında tavsiyelerde bulunuyor

Ameliyatın amacı, tümörün tamamen çıkarılmasıdır..

Tümörün parçaları büyüyerek çevredeki yapıları kapladığı için tümörün çıkarılması mümkün değilse amaç tümörün boyutunun mümkün olduğunca azaltılmasıdır.

Bu hasta ifadesi, yalnızca bu kişinin kendi bakımı hakkındaki görüşlerini yansıtır. Her bireyin durumu kendine özgüdür. Akromegali tanısı ve tedavisi hakkında bilgi ve tavsiye için her zaman bir doktora danışmalısınız. Tüm tedavilerin yan etkilerinin olabileceğini unutmayın. Bu yan etkiler, tedavinize ve vücudunuzun bu tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Belli bir tedaviyi değerlendirirken doktorunuza yan etkileri sorun.

Ameliyat nasıl yapılır?

Bugün kullanılan cerrahi prosedürler çok gelişmiştir ve ameliyatınızı hipofiz bezi tümörü çıkarmada uzman bir beyin cerrahı tarafından gerçekleştirilecektir. Bu tip ameliyat, her zaman genel anestezi uygulanarak yapılır, dolayısıyla ameliyattan önce bir anestezi uzmanı anestezi yaparak sizi uyutacaktır.

Prosedürlerin büyük bir çoğunluğu hastanın burnu içinden gerçekleştirilir çünkü hipofiz bezine erişimin en doğrudan yolu budur. Ameliyatın bu şekilde yapılması, görülebilir hiçbir yara izi kalmayacağı ve hastanede kalış sürenizin kısa olacağı anlamına gelir. Ameliyat normalde 1-2 saat sürecektir ve hastanede toplam 5-7 gün kalacaksınız.

Ameliyat, mikrocerrahi veya endoskopik bir prosedürle gerçekleştirilir.

Kullanılan yöntem, ameliyatı yapan cerrahın tercihine bağlıdır.

Deneyimli ellerde, her iki prosedür de eşit derecede iyi sonuçlar verecektir.

Ameliyat sırasında beyin cerrahı, hipofiz bezindeki tümörü çıkarabilmek için burun veya ağız duvarınızın arkasında küçük bir kesi yapar (bu transsfenoidal cerrahidir).

Çok nadiren bunun yerine kafatasının içinden (transkraniyal cerrahi) bir ameliyat yapılması gerekebilir.

Tümörün tamamen çıkarılmasının ve büyüme hormonu düzeylerinin normale döndürülmesinin mümkün olup olmadığı tümörün boyutuna ve konumuna bağlıdır.

Tümör küçükse ve tamamen erişilebilirse, ameliyat tek başına başarılı olabilir ve başka bir tedavi gerekmez.

Akromegali ameliyatı olacak kişilere ne tavsiye edersiniz?

“Önemli olan şey korkutucu olduğu halde korkmamaktır”

Sandrine’in hikayesini görüntüleyin
Bu hasta ifadesi, yalnızca bu kişinin kendi bakımı hakkındaki görüşlerini yansıtır. Her bireyin durumu kendine özgüdür. Akromegali tanısı ve tedavisi hakkında bilgi ve tavsiye için her zaman bir doktora danışmalısınız. Tüm tedavilerin yan etkilerinin olabileceğini unutmayın. Bu yan etkiler, tedavinize ve vücudunuzun bu tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Belli bir tedaviyi değerlendirirken doktorunuza yan etkileri sorun.

Sandrine, hipofiz bezi tümörünün ameliyatla çıkarılması hakkında konuşuyor
1:47 dk.

Ameliyatın yan etkileri var mı?

Cerrahınız, bazen ameliyata bağlı olarak ortaya çıkan muhtemel komplikasyonlar hakkında size bilgi verecektir.

Risksiz ameliyat yoktur ve bazen ameliyat hipofiz bezinin diğer bölümlerine zarar verebilir ve bu durum bazı diğer hormonların az üretilmesine neden olabilir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, hormon replasman tedavisi alabilirsiniz. Bu hormon replasman tedavisinin, ameliyatınızdan sonra yalnızca kısa bir süre için veya hayatınızın sonuna kadar yapılması gerekebilir.

Kan testleri, ameliyatın hipofiz bezinin böbreküstü bezi fonksiyonun üzerindeki kontrolüne zarar vermediğini doğrulayana kadar önlem olarak oral hidrokortizonverilebilir. Acil bir durumda gerektiğinde bir hidrokortizon enjeksiyonu yapılabilmesi için yanınızda bu ilacı kullandığınızı belirten bir kart taşımalısınız.

Ameliyattan sonra mide bulantısı, boğaz ağrısı veya burun tıkanıklığı ve baş ağrısı gibi genel anestezi kaynaklı yan etkiler yaşayabilirsiniz; ancak çoğu kişi bunlardan etkilenmez.

Geçici semptomların hafifletilmesi için size ağrı kesici ve diğer ilaçlar verilecektir. Ayrıca ameliyattan sonra kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz.

Ameliyatınzıdan sonraki ilk birkaç haftada herhangi bir nedenle kendinizi iyi hissetmezseniz bakım ekibinizi bu konuda derhal bilgilendirmeniz önemlidir. Özellikle, şiddetli baş ağrıları yaşarsanız veya burun deliklerinizin birinden veya her ikisinden berrak bir sıvı geldiğini fark ederseniz bakım ekibinize bildirin.

Burun deliklerinizden akan berrak sıvı, muhtemelen beyni çevreleyen beyin omurilik sıvısının sızmasından kaynaklanır ve sızıntı olan bölgenin kapatılması için bir ameliyat geçirmeniz gerekebilir.

Sızıntının devam etmesi halinde küçük bir menenjit riski vardır, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede endokrinoloğunuz veya beyin cerrahınıza başvurun. Bu yan etki, aşağıda Maria’nın durumununda belirtildiği gibi ameliyattan yıllar sonra da ortaya çıkabilir.

“Ameliyatımdan üç yıl sonra sabah yataktan her kalktığımda burnumdan birkaç damla sıvı aktığını fark ettim. Bu durumu endokrin hemşireme bildirdim ve beyin omurilik sıvısı sızıntısının onarılması için başka bir ameliyat daha geçirdim.”

Maria, Akromegali ile yaşamak

Bu sayfayı daha sonra başvurmak üzere kaydedin

Rating: 1.8/5. From 12 votes.
Please wait...

Akromegali hakkında

bilgi alın

Hipofiz bezi tümörü tarafından salgılanan aşırı büyüme hormonunun bu yavaş gelişen hastalığa nasıl yol açtığı, akromegalinin erken semptomları ve belirtileri dahil olmak üzere akromegali hakkında bilgi edinin.

Akromegali hakkında daha fazla bilgi edinin

Akromegali SSS

Akromegali hastalarının sorduğu bazı ortak sorulara cevapları okuyun ve dinleyin

Destek grupları

Katılabileceğiniz yerel faaliyetler ve etkinlikleri öğrenmek için ülkenizde bir akromegali hasta destek grubu bulun

Akromegali ile yaşamak

Akromegali ile yaşamanın duygusal, fiziksel ve sosyal zorlukları hakkında bilgiler

Akromegali – Bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.