Akromegali tedavisinde kullanılan ilaçlar

Akromegali- ilaçları, ameliyattan önce veya sonra özellikle hipofiz bezi [glossary_exclude]tümörünün tamamen çıkarılması mümkün olmadığında ve büyüme hormonu ve insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) düzeyleri yüksek olduğunda veya ameliyattan sonra tekrar arttığında kullanılabilir.

Tümör ameliyatla erişilebilir değilse, yüksek cerrahi komplikasyon riski altındaysanız veya tüm tedavi seçeneklerinizi değerlendirdikten sonra ameliyat olmak istemediğinize karar verirseniz ana tedavi seçeneği olarak ameliyat yerine ilaç kullanılabillir.

Akromegali ile yaşam

Akromegali ile yaşamanın duygusal, fiziksel ve sosyal zorlukları hakkında bilgiler

Tıbbi tedavinin amacı nedir?

Tıbbi tedavi, büyüme hormonu ve IGF-1 düzeylerinin normal aralıkta tutulması ve büyüme hormonunun vücut üzerinde etki göstermesinin önlenmesi amacıyla kullanılır. Ayrıca, hipofiz bezi tümörünüzün boyutunu azaltabilir, ancak asıl etkisi bu değildir.

Semptomlarınızın yönetilmesine yardımcı olmak için ameliyattan önce veya ameliyat yerine ilaçlar kullanılabilir.

Ameliyattan sonra kullanıldığında, tıbbi tedavinin amacı büyüme hormonu IGF-1 düzeylerinin daha da azaltılması ve ayrıca semptomlarınızın kontrol altına alınmasıdır.

Bazen ameliyat bazı kişiler için uygun olmayabilir veya bu kişiler hiçbir şekilde ameliyat olmak istemeyebilir.

Akromegali tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Akromegaliyi tedavi etmek için kullanılan üç ilaç grubu vardır: Somatostatin analogları, dopamin agonistleri ve büyüme hormonu reseptör antagonisti.

Somatostatin analogları, büyüme hormonunun salgılanmasını azaltan somatostatinin sentetik versiyonlarıdır. Bunlar, uygulanan ilaca bağlı olarak, subkutan enjeksiyonderin subkutan enjeksiyon veya intramusküler enjeksiyon yoluyla verilir.

Dopamin agonistleri de vücutta büyüme hormonu salgılanmasının azaltılmasına yardımcı olabilir. Bunlar haftada en az bir kez tablet olarak, genellikle ise haftada birkaç gün verilir.

Şu anda yalnızca tek bir büyüme hormonu reseptör antagonisti mevcuttur. Subkutan enjeksiyon yoluyla uygulanır ve karaciğer tarafından IGF-1 üretimini azaltarak büyüme hormonunun vücut üzerinde bir etki göstermesini önlemeye yarar.

Somatostatin analogları, dopamin agonistleri ve büyüme hormonu reseptör antagonisti, genellikle tek başına kullanılır, ancak bazen birlikte kullanılabilir. Bunların birlikte kullanılmasına her zaman her ülkede izin verilmez.

Bu ilaçların nasıl verildiği ve ne sıklıkla verildiği doktorunuzun size reçete ettiği ilacın tipine ve vücuttaki etkisinin ne kadar süreceğine (etki süresi olarak adlandırılır) bağlıdır.

“Lütfen akromegali için tıbbi tedavinin ülkeden ülkeye değişiklik gösterebileceğini unutmayın. Bir sağlık uzmanı, ülkenizde mevcut olan ilaç sınıfları hakkında size bilgi verebilir.”

Enjeksiyon tipleri

Enjeksiyonların sizin için nasıl daha kolay hale getirileceği hakkında tavsiyeler için faydalı ipuçları bölümünü ziyaret edin.

Bu tıbbi tedavilerin yan etkileri var mı?

Tüm ilaçların yan etkileri vardır, bunlardan bazıları zamanla geçebilir.

Tedaviniz başladığında ilaç kutusunun içindeki kullanma talimatlarını okumanız ve ayrıca tedaviniz devam ederken zaman zaman ilacın nasıl etki gösterdiğini ve ortaya çıkabilecek olası yan etkileri anladığınızı kontrol etmeniz önemlidir.

Tedavinizin yeniden revize edilmesi gerektiğinde size tedavinizi reçete eden sağlık uzmanına karşılaştığınız tüm yan etkileri bildirmeniz de önemlidir. Sağlık uzmanı, gerektiğinde bu bilgileri ilaç üreticisine ve yerel sağlık otoritesine iletebilir.

Somatostatin analoglarının yan etkileri

Somatostatin analoglarının en yaygın yan etkileri, ishal, karın ağrısı ve bulantıdır.
Buna ek olarak, diğer yan etkiler arasında gaz, şişkinlik ve enjeksiyon bölgesinde ağrı yer alır.
Uzun etkili enjeksiyon olarak verildiğinde daha yeni somatostatin analogları ile birlikte normalden daha yüksek kan şekeri düzeyleri ortaya çıkabilir.

Dopamin agonistlerinin yan etkileri
Mide bulantısı, dopamin agonisti ile tedavinin yaygın görülen bir yan etkisidir.
Diğer yan etkiler arasında hiçbiri yaygın olmamakla birlikte baş dönmesi, sersemlik, kabızlık ve baş ağrısı yer alır.

Büyüme hormonu reseptör antagonistinin yan etkileri
Büyüme hormonu reseptör antagonistinin en yaygın yan etkileri, enjeksiyon bölgesi reaksiyonları, terleme, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü ve karaciğer enzimlerinde artıştır. Doktorunuz tedaviniz sırasında, karaciğer enzimlerinizin normal sınırlar dahilinde olup olmadığını kontrol etmek için kanınızı düzenli aralıklarla kontrol edecektir.

Akromegali ve belli yan etkilerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız endokrinoloğunuz veya diğer bakım ekibi üyeniz ile konuşun. Ayrıca, hasta dernekleri, ülkenizde mevcut olan çeşitli tedavi seçenekleri hakkında bilgi veren bilgilendirme broşürleri hazırlamaktadır.

Bu sayfayı daha sonra başvurmak üzere kaydedin

Rating: 1.8/5. From 12 votes.
Please wait...

Akromegali hakkında

bilgi alın

Hipofiz bezi tümörü tarafından salgılanan aşırı büyüme hormonunun bu yavaş gelişen hastalığa nasıl yol açtığı, akromegalinin erken semptomları ve belirtileri dahil olmak üzere akromegali hakkında bilgi edinin.

Akromegali hakkında daha fazla bilgi edinin

Akromegali SSS

Akromegali hastalarının sorduğu bazı ortak sorulara cevapları okuyun ve dinleyin

Destek grupları

Katılabileceğiniz yerel faaliyetler ve etkinlikleri öğrenmek için ülkenizde bir akromegali hasta destek grubu bulun

Akromegali ile yaşamak

Akromegali ile yaşamanın duygusal, fiziksel ve sosyal zorlukları hakkında bilgiler

Acromunity – akromegali bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.