Akromegali tedavisinde hedefler

Akromegali-, herkesi farklı şekilde etkilediğinden ve farklı tedavi stratejileri mevcut olduğundan, tedavi yaklaşımı ve amaçlarının kişiye özel olarak belirlenmesi gerekir.

Genel olarak, tedavinin genel amaçları, biyokimyasal kontrolün sağlanması, başka bir deyişle, büyüme hormonu ve kandaki insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) düzeylerinin normal hale getirilmesidir. Genellikle ilk tedavi, hipofiz bezi tümörünün çıkarılması veya en azından büyüklüğünün azaltılmasıdır, ancak bazen bu amaca ulaşılması için ilaç veya radyoterapi gibi ek tedaviler gerekli olabilir.

Herkes akromegali ile farklı bir yolculuk yaşamıştır ve Richard’ın aşağıdaki videoda vurguladığı gibi aldığınız tedavilerin, bireysel tedavi hedeflerinize ulaşılması için zamanla değiştirilmesi gerekebilir.

Akromegali ile yaşam

Akromegali ile yaşamanın duygusal, fiziksel ve sosyal zorlukları hakkında bilgiler

   

Akromegaliniz için hangi tedavileri aldınız?

“Bana ilk tanı konulduğunda çok çeşitli seçenekler olduğu söylendi”

View Richard’s story >

Bu hasta ifadesi, yalnızca bu kişinin kendi bakımı hakkındaki görüşlerini yansıtır. Her bireyin durumu kendine özgüdür. Akromegali tanısı ve tedavisi hakkında bilgi ve tavsiye için her zaman bir doktora danışmalısınız.

Tüm tedavilerin yan etkilerinin olabileceğini unutmayın. Bu yan etkiler, tedavinize ve vücudunuzun bu tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Belli bir tedaviyi değerlendirirken doktorunuza yan etkileri sorun.

Richard, aldığı farklı tedaviler hakkında konuşuyor

Tümörün azaltılması veya çıkarılması

Akromegali tedavisinin önemli bir amacı, hipofiz bezi tümörünün tamamen çıkarılması veya boyutunun azaltılmasıdır. Bu çoğunlukla ameliyat ile gerçekleştirilir.

Boyutu veya şekli nedeniyle tümörün tamamen çıkarılması her zaman mümkün olmayabilir, küçük tümörler (<1–2 cm) genelikle çıkarılabilir.
Tümörün çıkarılması, vücuttaki aşırı büyüme hormunu düzeylerini normal hale getirmeli veya en azından azaltmalıdır.

Ameliyatın diğer bir amacı, tümörün normal hipofiz bezi veya optik kiazma gibi yakındaki yapılara yaptığı baskının durdurulmasıdır.
Tümörün ameliyatla tam olarak çıkarılması mümkün değilse veya hasta herhangi bir nedenle ameliyat olamıyorsa veya ameliyat olmayı reddediyorsa ilaç kullanılabilir.

Hormonların normal düzeylere düşürülmesi ve semptomların hafifletilmesi

Akromegali tedavisinin ana amacı, anormal derecede yüksek büyüme hormonu ve IGF-1 düzeylerinin normal düzeylere düşürülmesidir (buna biyokimyasal kontrol adı verilir).

Büyüme hormonu ve IGF-1 düzeylerinin normal düzeylerde tutulması, uzun vadeli genel sağlık için önemlidir ve semptomlar için belli ölçüde rahatlama sağlar.

Biyokimyasal kontrolün sağlanması, çıkık çene veya büyümüş eller veya ayaklar gibi akromegalinin tüm fiziksel semptomları veya belirtilerini tamamen tersine döndürmeyebilir ancak özellikle yüz çevresinde yumuşak dokuların şişmesini son derece hızlı şekilde azaltabilir. Bu, genellikle hastanın kendisi ve ailesi tarafından fark edilir.

Biyokimyasal kontrolün sağlanması, kalp sorunları gibi eşlik eden hastalıkların azaltması veya önlenmesi için çok önemlidir.

Normal hipofiz bezi fonksiyonunun sürdürülmesi

Tedavinin diğer bir önemli amacı, iyi huylu hipofiz bezi tümörü çıkarıldıktan veya boyutu azaltıldıktan sonra hipofiz bezinin mümkün olduğunca normal şekilde çalışmaya devam etmesinin sağlanmasıdır.

Hipofiz bezi, büyüme ve gelişimin kontrol edilmesinin dışında vücutta önemli bir rol oynar ve tiroid beziböbreküstü bezleri ve cinsiyet bezleri (testisler ve yumurtalıklar gibi diğer endokrin bezlerinin normal şekilde çalışmasını etkileyen hormonlar üretir.

Hormonların normal düzeylere düşürülmesi ve semptomların hafifletilmesi

Akromegalinin başarılı tedavisi, büyüme hormonu ve IGF-1 düzeylerinin normal aralıklarda tutulmasının yanı sıra ortaya çıkabilecek diğer sağlık sorunlarının uygun şekilde yönetilmesini de gerektirir.

Diyabet veya kalp sorunları (örn. damar tıkanıklığı ve hipertansiyon) gibi akromegali ile ilişkili hastalıkların iyi yönetilmesi, kişinin beklenen yaşam süresinin en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olması açısından önemlidir.

Yan etkiler

Tüm tedavilerin yan etkilerinin olabileceğini unutmayın. Bu yan etkiler, tedavinize ve vücudunuzun bu tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Belli bir tedaviyi değerlendirirken doktorunuza her zaman yan etkilerini sorun.

Bu sayfayı daha sonra başvurmak üzere kaydedin

Rating: 1.8/5. From 12 votes.
Please wait...

Akromegali hakkında

bilgi alın

Hipofiz bezi tümörü tarafından salgılanan aşırı büyüme hormonunun bu yavaş gelişen hastalığa nasıl yol açtığı, akromegalinin erken semptomları ve belirtileri dahil olmak üzere akromegali hakkında bilgi edinin.

Akromegali hakkında daha fazla bilgi edinin

Akromegali SSS

Akromegali hastalarının sorduğu bazı ortak sorulara cevapları okuyun ve dinleyin

Destek grupları

Katılabileceğiniz yerel faaliyetler ve etkinlikleri öğrenmek için ülkenizde bir akromegali hasta destek grubu bulun

Akromegali ile yaşamak

Akromegali ile yaşamanın duygusal, fiziksel ve sosyal zorlukları hakkında bilgiler

Akromegali – Bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...