Akromegali tedavinizden ne bekleyebilirsiniz?

Akromegalinin semptomları ve belirtilerinin tümünün tersine döndürülmesi mümkün olmamasına karşın akromegali hastaları, tedavileri ile bunları kontrol altına alabilir.

Bazı kişilerin akromegalilerini kontrol altına almak için birden fazla tedaviye ihtiyaçları vardır. Tedaviden sonra, çoğu hasta akromegali geliştirmeden önce normalde sahip olacakları ile benzer bir beklenen yaşam süresine sahip olur.

Bu web sitesinin hasta hikayeleri bölümünde ve aşağıdaki videolarda gördüğünüz gibi herkesin akromegali ile yolculuğu farklıdır. Burada bazı kişilerin mevcut akromegali tedavileri sırasında yaşadıkları deneyimlere ilişkin kısa bir kılavuz verilmiştir.

Akromegali ile yaşam

Akromegali ile yaşamanın duygusal, fiziksel ve sosyal zorlukları hakkında bilgiler

   

Akromegali tedavinizin etkileri nelerdi?

“Aktif bir yaşam tarzına geri döndüm”

Richard’ın hikayesini görüntüleyin

Bu hasta ifadesi, yalnızca bu kişinin kendi bakımı hakkındaki görüşlerini yansıtır. Her bireyin durumu kendine özgüdür. Akromegali tanısı ve tedavisi hakkında bilgi ve tavsiye için her zaman bir doktora danışmalısınız.

Tüm tedavilerin yan etkilerinin olabileceğini unutmayın. Bu yan etkiler, tedavinize ve vücudunuzun bu tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Belli bir tedaviyi değerlendirirken doktorunuza yan etkileri sorun.

Richard, akromegali tedavisinin etkilerini anlatıyor
00:42.

Bir ameliyattan sonra ne bekleyebilirim?

Akromegali ameliyatı geçirdiyseniz, akromegali semptomlarınızda bir azalma fark edeceksiniz.

Bunun nedeni, hipofiz bezindeki tümörün ameliyatla çıkarılmasından sonra vücudunuzdaki büyüme hormonu miktarının günler içinde azalmasıdır.

Yüzüklerinizin geniş gelmeye başladığını ve ayakkabılar ve eldivenlerin daha rahatlıkla uyduğunu fark edebilirsiniz. Ancak elleriniz ve ayaklarınız, akromegali tanısı almadan önceki aynı boyutuna geri dönmeyebilir. Ve daha önce yaşamış olabileceğiniz aşırı terleme durumu önemli ölçüde iyileşir.

Zaman içinde diğer semptomlar ve yüzünüzün çevresindeki yumuşak doku şişmesi azalabilir, ancak çenenin büyümesi gibi kemiklerde

meydana gelen fiziksel değişiklikler veya dişlerde değişiklikler tanınızdan önceki eski haline dönmeyecektir.

Elbette herkes aynı tedavi etkilerini yaşamayacaktır ve ameliyattan sonra uzun vadeli etkiler yaşanabilir. Bazı kişiler koku ve tat kaybı yaşayabilir ve iyileşme beklenenden daha yavaş gerçekleşebilir. Ameliyattan sonra bir süre dinlemeniz gerekecektir, bu nedenle ameliyattan hemen sonra her şeyin normale dönmesini beklemeyin.

Ameliyat, büyüme hormonu düzeylerinizi tamamen normal bir aralığa düşürmeyebilir, dolayısıyla radyoterapi ya da ilaçlarla daha fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir.

İlaç tedavisinden beklentiler

Richard, akromegali tedavi süreci hakkındaki önerilerini paylaşıyor

İlaçlar, vücudunuzdaki büyüme hormonu ve insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) düzeylerini tedavi başladıktan sonra nispeten kısa bir süre içinde azaltmaya yardımcı olur. İşe yaraması için ilacınızı düzenli olarak almanız önemlidir.

Tüm ilaçların yan etkileri olduğunu unutmayın, ancak herkes bu yan etkileri yaşamayabilir veya belli bir ölçüde yaşayabilir ve yaşanılan yan etkiler size reçete edilen ilaca bağlı olacaktır.

İlacınızla birlikte verilen kullanma talimatını her zaman okuyun.

Hazırlıklı olmanız için tedaviden neler beklemeniz gerektiği hakkında endokrinoloğunuz veya endokrin hemşireniz ile konuşmanız önemlidir. Yan etkilerle karşılaşmanız halinde ne yapmanız gerektiği konusunda size tavsiye verebilirler ve gerektiğinde bunları yönteminize yardımcı olabilir veya alternatif tedavi seçenekleri önerebilirler.

Bu hasta ifadesi, yalnızca bu kişinin kendi bakımı hakkındaki görüşlerini yansıtır. Her bireyin durumu kendine özgüdür. Akromegali tanısı ve tedavisi hakkında bilgi ve tavsiye için her zaman bir doktora danışmalısınız.

Tüm tedavilerin yan etkilerinin olabileceğini unutmayın. Bu yan etkiler, tedavinize ve vücudunuzun bu tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Belli bir tedaviyi değerlendirirken doktorunuza yan etkileri sorun.

Radyoterapiden sonra beklentiler

Akromegali için tıbbi tedavi veya ameliyatın aksine radyoterapinin etkilerinin fark edilmesi daha uzun zaman alabilir.

Aslında, semptomlarınızın iyileşmeye başlaması birkaç ay ve radyoterapinin etkisini tam olarak göstermesi yıllar sürebilir. Bu esnada büyüme hormonu salgılanmaya devam edecektir ve bu nedenle akromegali için ilaç almanız gerekebilir.

Aynı şekilde, normal hipofiz bezinin fonksiyon kaybı başta olmak üzere radyoterapinin yan etkilerinin ortaya çıkması zaman alabilir. Bazı durumlarda radyoterapinin etkileri bir yıl veya bir yıldan uzun bir süre sonra görülebilir. Bu dönemde düzenli ve yıllık genel sağlık kontrolleri yapılması gerekebilir.

Herhangi bir hormon replasman tedavisine ihtiyacım olacak mı?

Akromegali hastalarında, hipofiz bezi tümörü veya tedavisi nedeniyle normal hipofiz bezi fonksiyonu kaybı görülebilir.
Bu, hastaların devamlı olarak izlenmesi gerektiği anlamına gelir ve bir sorun varsa, uzun süre hidrokortizon (ana böbreküstü bezi hormunu olan kortizolun replasmanı için), tiroksin (tiroid bezi hormonu), testosteron (erkeklerde) ve östrojen (kadınlarda) gibi replasman hormonlarına ihtiyaç olabilir.

Doktorumu ne sıklıkla ziyaret etmem gerekecek?

Tedavinizin istenen etkiyi gösterdiğinden emin olmak için büyüme hormonu ve IGF-1 düzeylerinizin izlenmesi önemlidir. Bu nedenle, hastanedeki düzenli randevulara gitmeniz gerekecektir.
Ne sıklıkla doktora gitmeniz gerekeceği, bireysel şartlarınıza, doktorunuzun genel uygulamalarına ve yerel hastane protokolleir ve ulusal kılavuzlara bağlıdır.

Örneğin, tümör ameliyatla çıkarıldıktan sonra, beyin cerrahınız, her şeyin yolunda olup olmadığını görmek için birkaç hafta sonra, herhangi bir sorun yaşarsanız ameliyattan daha kısa bir süre sonra kontrole gelmenizi isteyebilir. Bundan sonra doktorunuzu ne sıklıkla ziyaret edeceğiniz cerrahınızın uyacağı protokollere bağlıdır.

Radyoterapiden sonra, yılda yalnızca bir kez hormon testi yaptırmanız gerekebilir, ancak ilaç kullanıyorsanız doktorunuz daha sıklıkla test yaptırmanızı isteyebilir. Tedaviye ilk başladığınız dönemde bu her 2 haftada bir ve daha sonra her 6 ayda bir olabilir.
Doktorunuzu ne sıklıkla ziyaret etmeniz gerektiğini öğrenmek için her zaman bakım ekibinizin tavsiyesine başvurun.

Bu sayfayı daha sonra başvurmak üzere kaydedin

Rating: 1.8/5. From 12 votes.
Please wait...

Akromegali hakkında

bilgi alın

Hipofiz bezi tümörü tarafından salgılanan aşırı büyüme hormonunun bu yavaş gelişen hastalığa nasıl yol açtığı, akromegalinin erken semptomları ve belirtileri dahil olmak üzere akromegali hakkında bilgi edinin.

Akromegali hakkında daha fazla bilgi edinin

Akromegali SSS

Akromegali hastalarının sorduğu bazı ortak sorulara cevapları okuyun ve dinleyin

Destek grupları

Katılabileceğiniz yerel faaliyetler ve etkinlikleri öğrenmek için ülkenizde bir akromegali hasta destek grubu bulun

Akromegali ile yaşamak

Akromegali ile yaşamanın duygusal, fiziksel ve sosyal zorlukları hakkında bilgiler

Akromegali – Bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.