Akromegali ile Gebelik

Acromegali tanısı, genellikle erkeklerin ve çoğu kadının üreme potansiyeline hâlâ sahip olduğu, aile kurmak ve ailelerini genişletmeyi isteyebilecekleri 30 ila 50 yaş arasında konur. Gebe kalma yeteneği, sizin ve partnerinizin yaşamının hangi döneminde olduğuna bağlıdır, çünkü doğurganlık yaşla birlikte doğal olarak azalır.

Burada, akromegali ve doğurganlık ve akromegali ve gebelik hakkında bilgiler bulacaksınız. Size akromegali tanısı konulduysa doğurganlık veya gebe kalma hakkında daha fazla bilgi almak için doktorunuzla konuşun.

Destek grupları

Katılabileceğiniz yerel faaliyetler ve etkinlikleri öğrenmek için ülkenizde bir akromegali hasta destek grubu bulun

Akromegali ve doğurganlık

Akromegali bazı erkeklerde ve kadınlarda doğurganlık sorunlarına neden olmasına karşın genellikle doğal yollarla gebe kalmak mümkündür.

Akromegaliniz olması veya olmaması fark etmeksizin yaşlandıkça doğurganlığınızın azaldığını ve bu nedenle siz ve partneriniz 40’lı yaşlarınızdaysanız gebe kalmanızın her ikinizin de 30’lu yaşların başlarında olduğunuz döneme göre biraz daha uzun zaman alabileceğini unutmayın.

Akromegali tedavisi genellikle gebe kalma şansınızı artırmaya yardımcı olur.

Doktorunuz veya doğurganlık alanında uzman bir sağlık uzmanı, sizin veya partnerinizin genel doğurganlığını artırmaya yardımcı olacak diğer yollar veya tedaviler hakkında tavsiyelerde bulunabilir. Sağlık ekibiniz Akromegali ilaçları ile ilişkilendirilen potansiyel riskler hakkında da bilgi verebilir.

 

Akromegali doğurganlığı nasıl etkiler?

Akromegali, kişinin doğurganlığını etkileyebilir, çünkü hipofiz bezindeki tümör vücuttaki büyüme hormonu düzeylerini değiştirmenin yanı sıra gebe kalma yeteneği ve kişinin libidosuyla ilgili diğer hormonların üretilmesini etkiler.

Buna ek olarak, kadınlarda hipofiz bezi tümörü bulunması, adet döngüsünde değişikliklere neden olabilir. Kadınlar, adet döngülerinde düzensizlik yaşayabilir. Bu durum, akromegalisi olan kadınların gebe kalmasını akromegalisi olmayanlara göre çok daha zor hale getirecektir.

Ancak libidonuzda veya adetinizde yaşadığınız tüm değişiklikleri, özellikle akromegali tedavinizden sonra bu değişiklikler devam ediyorsa, endokrinoloğunuz veya aile hekiminizle konuşun. Doktorunuz erkeklerde cinsel isteği artırmaya veya iktidarsızlığı iyileştirmeye veya kadınlarda adet dönemlerini düzenlemeye yardımcı olacak tedaviler reçete edebilir.

Akromegali ve gebelik

Gebelik sırasında akromegali tanısı konulması genellikle nadir görülen bir durumdur.

Uzman doktorunuz, gebeliğiniz sırasında büyüme hormonu düzeylerinin izlenmesini tavsiye edecek ve bunun herhangi bir şekilde değiştirilmesi gerekip gerekmediği hakkında bilgi verecektir. Doktorunuz, kullanabileceğiniz

akromegali ilacının potansiyel riskleri ve gebeliğiniz sırasında akromegali tedavinizde değişiklik yapılmasının gerekip gerekmediği hakkında bilgi verecektir.

En önemlisi, gebelik sırasında büyüme hormonu düzeylerinde değişikliklerin anneyi veya doğmamış çocuğu uzun vadede etkileyeceği düşünülmemektedir, normal bir gebelik ve genellikle sağlıklı bir doğum gerçekleşir.

Bu sayfayı daha sonra başvurmak üzere kaydedin:

Rating: 1.8/5. From 12 votes.
Please wait...

Akromegali ile yaşamak

Akromegali, uzun dönem bir hastalıktır. Akromegali hastalarının tanılarına nasıl uyum sağladıkları ve normal bir yaşam sürmeye nasıl devam ettikleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Akromegali ile yaşamak

Akromegali, uzun dönem bir hastalıktır. Akromegali hastalarının tanılarına nasıl uyum sağladıkları ve normal bir yaşam sürmeye nasıl devam ettikleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Keşfedin :

İhtiyacınız olan desteği bulun

Faydalı ipuçları ve araçlar

Destek grupları

Akromegali hakkında bilgi alın

Akromegali ile yaşayan diğer hastaların verdiği ipuçları dahil olmak üzere Akromegali ile yaşamınızı kolaylaştıracak faydalı ipuçlarını okuyun

Katılabileceğiniz yerel faaliyetler ve etkinlikleri öğrenmek için ülkenizde bir akromegali hasta destek grubu bulun

Bu yavaş gelişen hastalığın nedenleri ve erken belirtileri ve semptomları dahil akromegali hakkında bilgi edinin

Akromegali – Bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.