Akromegali ile Çalışma ve Eğitim

Yapabiliyorsanız çalışmaya veya eğitim hayatınıza devam etmeniz, sağlığınız dışında başka bir şeye odaklanmanın mükemmel bir yolu olabilir.

Akromegali hastaları iş ve okul hayatlarına hem tedavileri süresince hem de tedavi sonrasında uzun yıllar genellikle normal olarak devam ederler.

Destek grupları

Katılabileceğiniz yerel faaliyetler ve etkinlikleri öğrenmek için ülkenizde bir akromegali hasta destek grubu bulun

[mpc_carousel_anything rows=”1″ cols=”1″ gap=”0″ start_at=”1″ item_odd_background_color=”#e95f54″ item_even_background_color=”#e95f54″ class=”rotatm”]
   

Akromegali çalışma hayatınızı nasıl etkiledi?

“Üniversiteye gitmeye ve kariyerimde değişiklik yapmaya karar verdim. Akromegali olmak hayatımda yeni bir sayfanın başlangıcı oldu”

Richard’in hikayesini görüntüleyin

Bu hasta ifadesi, yalnızca bu kişinin kendi bakımı hakkındaki görüşlerini yansıtır. Her bireyin durumu kendine özgüdür. Akromegali tanısı ve tedavisi hakkında bilgi ve tavsiye için her zaman bir doktora danışmalısınız.

Richard, akromegalinin çalışma hayatını nasıl değiştirdiği hakkında konuşuyor.
01:19 dk.
[/mpc_carousel_anything]

Zamanınızı yönetme

Çalışma veya eğitim hayatınıza devam etme imkanınız ve kararınız, işvereniniz veya akademik kurumunuzun sunduğu destek ve esnekliğinin yanı sıra genel sağlık durumunuz ve enerji düzeyinize bağlı olacaktır.

Çalışmaya veya eğitim hayatına devam etme veya sonlandırma kararı almanız, tedavi sırasında ve sonrasında nasıl hissedeceğinize de bağlıdır.

Çalışmaya veya eğitim hayatına devam etmek isteyen çoğu kişi, bunu belli bir ölçüde yapabilmektedir.

Bazı kişiler, çalışma veya ders saatlerini belli bir süre boyunca değiştirerek, yarı zamanlı çalışarak veya okuyarak, kendi işini yaparak, uzun ve maaşlı izin alarak veya yaşlarına ve maddi durumlarına bağlı olarak emekliye ayrılarak zamanlarını yönetmektedir.

İşverenime veya öğretmenlerime söylemem gerekiyor mu?

Çoğu durumda, tanınız ve tedaviniz hakkındaki tüm ayrıntıları herhangi biriyle paylaşmanız gerekmez.

İşvereninize veya öğretmenlerinize yalnızca çalışma ve eğitim hayatınıza etme yeteneğinizi etkileyebilecek veya kendiniz veya başkaları için bir sağlık ve güvenlik riskine yol açabilecek durumları veya ödevlerinizi tamamlamanız için daha fazla zamana ihtiyacınız olabileceğini bildirmeniz gerekebilir. Akademik kurumlar, genellikle gerektiğinde ödevlerini veya sınavlarını tamamlamaları için ekstra zaman verebilir.

Aşağıdaki bilgileri paylaşmayı düşünebilirsiniz:

– İşinizdeki görevlerin tamamını yerine getirip getiremeyeceğiniz veya ödevler için ekstra zamana ihtiyacınız olup olmadığı
– İş yerinizde/okulunuzda diğer kişilerin durumunuzu bilmesini isteyip istemediğiniz

 

 

– Tedavi veya iyileşme için işten/okuldan izin almanız gerekip gerekmediği ve işe ne zaman dönebileceğiniz
– İş yerinde/okulda performansınızı veya güvenliğinizi etkileyebilecek yan etkilere neden olabilecek herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınız
– Çalışma/eğitim ortamınızda veya çalışma/ders saatlerinde ihtiyaç duyabileceğiniz düzenlemeler

Bu bilgileri sağlamadan önce doktorunuzla veya çeşitli alanlardaki uzmanlardan oluşan bakım ekibinizin başka bir üyesi ile konuşmanız gerekebilir.

Hasta olduğunuz için ücretli izin alırsanız, işvereniniz doktorunuzdan hasta olduğunuzu doğrulayan tıbbi bir belge isteyebilir.

Çalışan haklarınız hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, yerel hasta destek grubunuz da iş yerindeki haklarınız konusunda size bilgi verebilir.

 

Bu sayfayı daha sonra başvurmak üzere kaydedin:

Rating: 1.8/5. From 12 votes.
Please wait...

Akromegali ile yaşamak

Akromegali, uzun dönem bir hastalıktır. Akromegali hastalarının tanılarına nasıl uyum sağladıkları ve normal bir yaşam sürmeye nasıl devam ettikleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Akromegali ile yaşamak

Akromegali, uzun dönem bir hastalıktır. Akromegali hastalarının tanılarına nasıl uyum sağladıkları ve normal bir yaşam sürmeye nasıl devam ettikleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Keşfedin :

İhtiyacınız olan desteği bulun

Faydalı ipuçları ve araçlar

Destek grupları

Akromegali hakkında bilgi alın

Akromegali ile yaşayan diğer hastaların verdiği ipuçları dahil olmak üzere Akromegali ile yaşamınızı kolaylaştıracak faydalı ipuçlarını okuyun

Katılabileceğiniz yerel faaliyetler ve etkinlikleri öğrenmek için ülkenizde bir akromegali hasta destek grubu bulun

Bu yavaş gelişen hastalığın nedenleri ve erken belirtileri ve semptomları dahil akromegali hakkında bilgi edinin

Akromegali – Bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.