Akromegali ile ilgili hastalıklar

Uzun süre tanı konulmazsa ve tedavi edilmezse, akromegali, burada kısaca bahsedilen diğer tıbbi durumlar ile ilişkilendirilebilir.

Ancak doktorların ifade edebileceği adıyla bu eşlik eden hastalıklar, sıklıkla çeşitli tedavilerle ve genellikle sağlığınızı mümkün olduğunca koruyarak yönetilebilir.

Bunlardan biri ve sizi nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, lütfen sağlık uzmanınızla konuşun.

Destek grupları

Katılabileceğiniz yerel faaliyetler ve etkinlikleri öğrenmek için ülkenizde bir akromegali hasta destek grubu bulun

Kalp sorunları

Akromegali hastalarında hipertansiyon ve kalp hastalığı, özellikle damar tıkanıklığı (aterosklerosis) ve kalp kası kalınlaşması (kardiyomiyopati) gelişebilir. Bu hastalıklar fark edilmezse ve uygun şekilde tedavi edilmezse kalp yetmezliğine yol açabilir.
Bu kalp hastalıkları genellikle, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürülerek ve kan basıncını kontrol eden ve ödemi önleyen ilaçlar ve kanınızdaki yağ miktarını (kolestrol) azaltan ilaçlar gibi doktor tarafından reçete edilen ilaçlar kullanılarak yönetilebilir.

 

Uyku apnesi

Vücuttaki aşırı büyüme hormonunun neden olduğu geniz yolunda kalıcı doku şişkinliği, üst solunum yolunu tıkayabilir ve şiddetli horlamaya neden olabilir. Uyku sırasında solunumda sık ancak kısa kesintiler varsa bu uyku apnesi adı verilen bir hastalıktır. Partneriniz geceleri kendisini uyandırdığınızdan şikayet edene kadar bu durumu fark etmeyebilirsiniz.
Uyku apnesi, kalp hastalığı gibi diğer kalp sorunları ile ilişkilendirilen uzun dönem bir hastalıktır, bu nedenle geceleri uyku sorunu yaşıyorsanız, sabah uyandığınızda kendinizi dinç hissetmiyorsanız veya gün boyunca yorgun hissediyorsanız doktorunuzla konuşmanız önemlidir.
Aşırı kiloluysanız veya obezseniz kilo vermek, genellikle uyku apnesine yardımcı olabilir. Sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmanız ve içtiğiniz alkol miktarını azaltmanız da faydalı olacaktır. Yatıştırıcı ilaçlar veya uyku ilaçları alınmaması da uyku apnesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Diyabet

Akromegali hastalarında kan şekeri olarak da adlandırılan kan glukozu düzeyinin sürekli aşırı yüksek olduğunda ortaya çıkan bir hastalık olan tip 2 diyabet gelişebilir. Bu tip diyabet, genellikle zaman içinde gelişir ve tipik semptomları yorgunluk, aşırı susama ve açlıktır.
Aşırı kilolu veya obez olunması durumunda diyet ve egzersiz yoluyla kilo verilmesi hastalığın yönetilmesine yardımcı olabilir.
Diyet ve egzersiz tek başına kan şekerini normal limitlere düşürmeye yetmiyorsa ağızdan alınan ilaçlar ve insülin gerekebilir.

Görmede değişiklikler

Hipofiz bezi, görmeyi sağlayan sinirlerin yakınında yer alır. Hipofiz bezinde bir tümör olduğunda, bu sinirleri genişletebilir ve baskılayabilir, bunun sonucunda görme bozukluğu veya muhtemel bir görme kaybına yol açabilir.
Mümkün olan en kısa süredeakromegali tanısı konulması ve tümörün ameliyatla çıkarılması ve akromegali için diğer tedaviler, bu komplikasyonun şiddetini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir.

Karpal tünel sendromu

Parmaklarınızda karıncalanma veya ağrı yaşarsanız karpal tünel sendromunuz olabilir. Bu sendrom, bileğin ‘doku tünelinde’ aşırı sıvı toplanmasına neden olur ve bu durum median sinirin üzerinde baskıya yol açar.
Karpal tünel sendromunun tedavisi, semptomlarınızın ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Tedaviler, bileklerinizin sadece dinlendirilmesi ve bilek destekleyici ateller kullanılmasından ağrı kesici ilaçlar alınmasına ve iyileşme olmazsa ameliyata kadar değişiklik gösterebilir.
Genellikle akromegali hastalarındaki karpal tünel sendromu, hastalık tedavi edildiğinde ve büyüme hormonu ve insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) düzeyleri normal aralıklarına döndüğünde çok daha iyi hale gelir veya tamamen iyileşir.

Eklem sorunları

Akromegali hastalarında, doktorunuzun artralji ve artrit olarak ifade edebileceği eklem ağrıları ve acıları ortaya çıkabilir.
Eklem sorunları, yaşınızın ilerlemesine bağlı olarak da ortaya çıkabilir ve akromegaliyle alakalı olmayabilir.
Eklemlerdeki ağrıların hafifletilmesi için tedaviler mevcuttur, bu nedenle daha fazla bilgi için doktorunuzla konuşun.
Egzersizin de faydalı olduğunu görebilirsiniz.

Bu sayfayı daha sonra başvurmak üzere kaydedin:

Rating: 4.0/5. From 3 votes.
Please wait...

Akromegali ile yaşamak

Akromegali, uzun dönem bir hastalıktır. Akromegali hastalarının tanılarına nasıl uyum sağladıkları ve normal bir yaşam sürmeye nasıl devam ettikleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Akromegali ile yaşamak

Akromegali, uzun dönem bir hastalıktır. Akromegali hastalarının tanılarına nasıl uyum sağladıkları ve normal bir yaşam sürmeye nasıl devam ettikleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Keşfedin :

İhtiyacınız olan desteği bulun

Faydalı ipuçları ve araçlar

Destek grupları

Akromegali hakkında bilgi alın

Akromegali ile yaşayan diğer hastaların verdiği ipuçları dahil olmak üzere Akromegali ile yaşamınızı kolaylaştıracak faydalı ipuçlarını okuyun

Katılabileceğiniz yerel faaliyetler ve etkinlikleri öğrenmek için ülkenizde bir akromegali hasta destek grubu bulun

Bu yavaş gelişen hastalığın nedenleri ve erken belirtileri ve semptomları dahil akromegali hakkında bilgi edinin

Akromegali – Bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

No votes yet.
Please wait...