Akromegali için kan testleri

Büyüme hormonu düzeylerinin ve kandaki insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) ölçülmesine yardımcı olmak için testler yapılabilir. Bu testler, hastaneye yatmanıza gerek olmadan yapılabilir, ancak hastaneden uzak bir yerde oturuyorsanız, bir gece bir yerde kalmanız gerekebilir.

Akromegalinin tanısı, normalden daha yüksek büyüme hormonu ve IGF-1 düzeyleri tespit edilmesine bağlıdır.

Akromegali tedavisi

Akromegalide tedavi seçenekleri cerrahi, farmakolojik tedavi, radyoterapi ve hedefleri ile ilgili içerikleri okuyun.

   

Hangi testler size akromegali tanısı konulmasını sağladı?

“Kan testi yaptırdım ve insülin benzeri büyüme faktörü düzeyi çok yüksekti”

Brigitte’in hikayesini görüntüleyin>

Bu hasta ifadesi, yalnızca bu kişinin kendi bakımı hakkındaki görüşlerini yansıtır. Her bireyin durumu kendine özgüdür. Akromegali tanısı ve tedavisi hakkında bilgi ve tavsiye için her zaman bir doktora danışmalısınız.
Lütfen akromegali tanısı konulması için kullanılan testlerin özel durumunuza ve yerel sağlık hizmeti uygulamalarına göre değişiklik gösterebileceğini unutmayın

 

Brigitte, akromegalisine tanı konulmasına yardımcı olan testleri açıklıyor.
1:47 mn

Oral glukoz tolerans testi veya OGTT genellikle hastanede sabah erken bir randevudan önceki akşam saat 22:00’den itibaren aç kalınmasını gerektirir.

Kolunuzdaki bir damara yerleştirilen bir kataterden (ince plastik tüp) her yarım saatte bir kan numunesi alınır.
İlk kan numunesi alındıktan sonra size glukoz içeren (‘şekerli’) bir içecek verilir.

Yaklaşık 2-3 saatlik bir süre boyunca her 30 dakikada bir daha fazla kan numunesi alınacaktır. Bundan sonra kahvaltı edebilir ve eve gidebilirsiniz.

Akromegalininiz varsa, test boyunca büyüme hormonu düzeyleriniz yüksek çıkacak ve normalde büyüme hormonu düzeylerinin çok düşük düzeylere inmesiyle sonuçlanacak olan glukoz içeceğinden sonra bile yüksek kalacaktır.

Oral glukoz tolerans testinin üç ana öğesi:

IGF-1 ölçümü

Büyüme hormonu testi için verdiğiniz kanın bir kısmı, IGF-1 düzeylerinizin ölçülmesi için bir laboratuvara gönderilecektir.

IGF-1, büyüme hormonunun vücudun dokuları üzerindeki neredeyse tüm eylemlerini düzenleyen karaciğer tarafından üretilen doğal olarak oluşan bir hormondur.

Gün boyunca büyüme hormonu profili

Gün boyunca büyüme hormonu düzeylerinin nasıl değiştiğinin gözlemlenmesi akromegali tedavisinin etkililiğinin izlenmesi için kullanılabilecek bir testtir.
Bu test, hastanede sabah erken bir randevudan önceki akşam 22:00’den itibaren aç kalınmasını gerektirir.

Bu testin yapılması için, kolunuza bir iğne yerleştirilir ve birkaç saat boyunca belirli aralıklarla kan alınır.
İlk numune alındıktan sonra, kahvaltı yapabilirsiniz ve rahatça dolaşabileceksiniz.

Testin sonuçlarını ne zaman almaya başlayacağım?

Test sonuçları genellikle yaklaşık 1 hafta içinde açıklanır; ancak bu hastaneden hastaneye değişiklik gösterebilir ve 2-3 haftaya kadar sürebilir.

Bu sayfayı daha sonra başvurmak üzere kaydedin

Rating: 1.8/5. From 12 votes.
Please wait...

Akromegali hakkında

bilgi alın

Hipofiz bezi tümörü tarafından salgılanan aşırı büyüme hormonunun bu yavaş gelişen hastalığa nasıl yol açtığı, akromegalinin erken semptomları ve belirtileri dahil olmak üzere akromegali hakkında bilgi edinin.

Akromegali hakkında daha fazla bilgi edinin

Akromegali tanısı

Akromegaliye nasıl tanı konulduğunu ve sağlık uzmanlarının akromegali semptomlarını değerlendirmek için kullanabileceği testleri öğrenin

Akromegali tedavisi

Ameliyat, ilaçlar ve radyoterapi ve tedavinin amaçları dahil olmak üzere akromegali tedavi seçenekleri hakkında bilgi alın

Akromegali SSS

Akromegali hastalarının sorduğu bazı ortak sorulara cevapları okuyun ve dinleyin

Akromegali – Bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.