Brigitte

“Daha fazla bilgi edindikten sonra sakinleştim ve kendime “Tamam, akromegali ile savaşacağım” dedim.”

 

Videoda gösterilen bu hasta ifadesi, yalnızca bu kişinin kendi bakımı hakkındaki görüşlerini yansıtır. Her bireyin durumu kendine özgüdür. Akromegali tanısı ve tedavisi hakkında bilgi ve tavsiye için her zaman bir doktora danışmalısınız. Tüm tedavilerin yan etkilerinin olabileceğini unutmayın. Bu yan etkiler, tedavinize ve vücudunuzun bu tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Belli bir tedaviyi değerlendirirken doktorunuza yan etkileri sorun.

Tanı konulmadan önce parmaklarımda ağrı vardı. Yıldan yıla ağrı en çok geceleri olmak üzere biraz daha arttı ve sabah dişlerimi fırçalamak için diş fırçasını genellikle tutamadığımı fark ettim.
Yüzüm o kadar çok şişti ki gözlerim neredeyse görülmüyordu ve cildim kayış gibi olmuştu. Derim o kadar çok kalınlaştı ki bir doktor test için kan örneği alırken iğneyi derime batırmakta zorlandı.
Doktoru aylık olarak ziyaret etmedim, ancak ziyaretlerden birinde çok fazla terlediğimi söyledim. Doktor, bunu benim yaşıma bağladı ve muhtemelen adetten kesilmeden (menopoza girme) kaynaklandığını söyledi.
Ayrıca eskiyle kıyasladığımda ayaklarım ve ellerim daha büyüktü ancak doktora bunu söylemedim.
Bir anestezi uzmanının isteği üzerine boyun omurgamın MRT taraması (manyetik rezonans tomografisi, şimdi daha yaygın adıyla manyetik rezonans görüntüme taraması) yapılmamış olsaydı muhtemelen bana birkaç yıl daha akromegali tanısı konulmazdı.
Bu taramadan sonra radyoloğun bana hipofiz bezi tümörümün olduğunu söylemesi endişe vericiydi. Ardından bir endokrinoloğa gittim.
Kafa karıştırıcı bir dönemdi. Dışarı çıkıp yeni bir araba mı satın alsam yoksa dünyayı mı gezsem bilmiyordum, belki de bir hafta sonra ölecektim. Kendimi kara bir deliğe düşmüş gibi hissettim ve çok mutsuzdum.
Daha fazla bilgi edindikten sonra sakinleştim ve kendime “Tamam, akromegali ile savaşacağım” dedim.

Akromegali – akromegali bilgi ve destek ana sayfası


Sağlık hizmetleri tavsiyesine ihtiyacınız varsa veya akromegali tedavisi veya yan etkilerine ilişkin kaygılarınız varsa bir sağlık profesyoneline danışın. Burada verilen bilgiler profesyonel sağlık hizmeti tavsiyelerinin yerini tutmaz. Web sitesinde kullanılan isimler gerçek hasta isimleri değildir. Hakkımızda daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

No votes yet.
Please wait...